Ćwicz z hantlami

ByDaniel

Ćwicz z hantlami

Ćwiczenia wykonywane przy użyciu odpowiedniego sprzętu, dają gwarancję uzyskania odpowiednich efektów dla osoby ćwiczącej. Ćwiczyć można zarówno na przyrządach podstawowych jak i rozbudowanych zestawach, jakie można znaleźć w profesjonalnych siłowniach. Jednym z najprostszych, ale również najczęściej używanych zestawów są hantle. To pojedynczy element, czasami składający się również z drążka i odważników, dzięki któremu można wykonywać ćwiczenia nie tylko w miejscach do tego przeznaczonych, ale przede wszystkim we własnych domach. Zakres ćwiczeń, jakie można wykonywać przy ich użyciu, jest niczym nieograniczony, co sprawia, że są najchętniej wybieranym sprzętem przez domorosłych użytkowników. Warto jednak znać kilka podstawowych informacji na ich temat.

Jak wyglądają i z czego składają się hantle?

Hantle można wyróżnić ze względu na ich budowę. Zakres wag będzie wahał się między 1 kg a 10-20 kg (w zależności od tego, jakiego rodzaju hantli będzie się używało). Do najczęściej spotykamy hantli, należą:

– hantle żeliwne,

– hantle neoprenowe,

– hantle gumowe,

– hantle winylowe.

Najbardziej uniwersalnym rodzajem hantli są hantle żeliwne. Ze względu na to, że składają się z drążka oraz odważników, można je dowolnie modyfikować. Ze względu na to, są najczęściej wybieranym rodzajem, dają bowiem możliwość dostosowania wagi do rodzaju ćwiczeń czy jednostek treningowych.

Innym rodzajem hantli są hantle gumowe czy hantle winylowe. W zasadzie ich budowa jest bardzo podobna, w środku wypełnione są odpowiednio twardą masą, oblaną odpowiednim materiałem na zewnątrz (guma lub winyl). Ich waga waha się od 1 kg do 5 kg i więcej i wykorzystuje się je zarówno do ćwiczeń siłowych jak i ćwiczeń ruchowych, szybkościowych oraz ćwiczeń crossfit. Hantle neoprenowe z kolei to bardzo profesjonalne zestawy, jakie można spotkać w profesjonalnych siłowniach. Charakteryzują się dużą trwałością i wygodą użytkowania. Są również dużo droższe od ich tradycyjnych kuzynów.

Ćwiczenia przy użyciu hantli

Tak naprawdę ćwiczenia z hantlami, można podzielić na dwa rodzaje:

– ćwiczenia siłowe,

– ćwiczenia ruchowe.

Ćwiczeniach ruchowe przy użyciu hantli obciążają dużo bardziej mięśnie, które pracują przy wykonywaniu określonego ruchu. Dają jednak przy tym dużo większe efekty, w postaci rozrostu masy mięśniowej. Ćwiczenia siłowe, to już cała gama ćwiczeń, począwszy od wyciskania na ławce, a kończąc na spacerze farmera. Do ćwiczeń siłowych najczęściej wykorzystywać się będzie hantle żeliwne.

 

About the author

Daniel administrator